Developed by JoomVision.com

محورهای سومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون

پیرو برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس فقه و قانون در سال های گذشته از سوی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی؛سومین...

محورهای سومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون

بسیاری از کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

رئیس مرکز تحیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه بخش مهمی از رابطه دین و جامعه بر اساس قانون و چگونگی اجرای آن رقم...

بسیاری از  کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

طرح "تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی" در نشست کمیته فقه اقتصادی شورای فقهی مرکز تحیقات...

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

گزارش علمی تحت عنوان مبانی و راهکارهای توسعه معاضدت حقوقی در جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد ساختار "قانون جامع...

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نهمبه همراه راهکارهای رفع آنها در آینده، توسط مرکز تحقیقات...

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با استفاده از تجربه اساتید حوزه و دانشگاه وکارشناسان مسائل اجتماعی اقدام...

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

 conference2017 - small


Untitled-1

faslname


www.larijani


khabarname-icon


اخلاق-و-قانون

پرونده-های-علمی-ویژه

دستور جلسات

گزارشی از سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی
یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 11:04

photo 2018-02-28 17-34-04سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی عصر چهارشنبه نهم اسفندماه با حضور حدود 30 شخصیت از کشورهای مختلف جهان و دهها نفر از نخبگان، اساتید و شخصیت های حوزوی و دانشگاهی در قم آغاز و پنجشنبه شب دهم اسفند به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی، این کنفرانس با قرائت پیام آیت الله ناصر مکارم شیرازی و سخنرانی دکتر حسین گودرزی دبیر علمی کنفرانس، آیت الله احمد احمد مبلغی ودکتر عبدالله بن راشد السیابی نائب رئیس دادگاه عالی عمان، دکتر اکرم کلیش رئیس شورای عالی امور ترکیه، دکتر یوسف محمود الدصدیقی رئیس دانشکده شریعت و پژوهش های اسلامی دانشگاه قطر، آنتون کولر رئیس مرکز قانون های حقوقی خارجی و حقوق مقایسه ای و دکتر الشیخ مصطفی ملص عضو مجمع علمای مسلمان و دکتر جابر القفصی استاد جامعه شناسی دانشگاه تونس سخنرانی کردند.

اولین پنل علمی کنفرانس نیز چهارشنبه شب با موضوع" مبانی توصیفی تحلیلی واقعیت های اجتماعی و فقه واقعیت های اجتماعی" آغاز شده که حجت الاسلام والمسلمین سید جوادی مقاله خود را با موضوع" درآمدی بر فقه و سیاستگذاری فرهنگی"، المحامی جواد محمود محمد یونس از اردن مقاله ای با موضوع "تجربه شامی، جدال برای حاکمیت قانون"، آیت الله ابوالقاسم علیدوست با موضوع از فقه تا قانون، واقعیت ها و آسیب ها، جابر القصی از تونس با عنوان زمینه های تشریع در اسلام، اخلاق یا اجتماع؟"، خالد الغفوری با عنوان جایگاه تقنین در حفاظت از فرهنگ در برابر پیشرفت تکنولوژی، دکتر الشیخ مصطفی ملص از لبنان با موضوع" بررسی مفهوم قانون شکنی و ستیز با دولت در جهان عرب و جهان اسلام، دلایل و راه حل ها، حامد کهوند با عنوان " مناسبات، ارزش، قاعده، واقعیت در فرآیند تولید قاعده حقوقی و احمد بن سالم بن سلیمان اسماعیلی را ارائه دادند.

دومین روز از کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی روز پنجشنبه با عنوان" روش شناسی فقه پشتیبان قانون در قبال واقعیت های اجتماعی" در قم شروع به کار کرد. در این پنل شخصیت های داخلی و خارجی مقالات خود را ارائه و به تحلیل و بررسی چگونگی رابطه با روش شناسی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی پرداختند.

در اولین پنل این کنفرانس منیر بن الحبیب القبطنی از تونس با عنوان حاکمیت قانون ضامن ثبات و تعادل اجتماعی، یوسف محمود الصدیقی از قطر درباره اهمیت استنباط احکام واقعیت از راه قواعد فکری مبتنی بر قیاس اولویت و ارتکاز عقلایی و احکام عقل عملی و نظری، . سیداحسان رفیعی علوی از ایران با عنوان دیالکتیک واقعیت و فقه؛ بررسی قاعده ثابت و متغیر به مثابه الگوی نظام سازی در امر اجتماعی سخنرانی کردند.

در ادامه این نشست جعفر فضل الله از لبنان پیرامون میزان امکان اجرای قاعده "تبدل موضوع" در واقعیت اجتماعی متغیر و پیچیده و میزان اجرای آن در چارچوب رویکرد قائل به نیازمندی قانون به واقعیت مذکور مقاله خود را ارائه داد.

در این کنفرانس همچنین دکتر حسین مهرپور رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران پیرامون فقه واقع گرا زمینه ساز قانون نوگرا، دکتر حسنعلی علی اکبریان با موضوع بررسی چگونگی و چارچوب رعایت حکمت های احکام در قوانین مبتنی برآن احکام و دکتر محمود حکمت نیا روش شناسی مسائل مستحدث و دکتر کدخدایی با عنوان تقنین فقه معطوف به واقعیت های اجتماعی؛ روش و استلزامات روشی نیز سخنرانی کردند.

سومین جلسه از نشست های تخصصی کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی عصر پنجشنبه با عنوان " بررسی فقهی - حقوقی آسیب های اجتماعی فراروی قانون" در قم برگزار شد.در این نشست دکتر خالد الغفوری از کشور عراق مقاله خود را تحت عنوان " ضرورت اجتماعی و اقتضائات فقهی"، سید محمود میرخلیلی با عنوان سیاست جنایی مبتنی بر فقه پویا و نقش آن در کارکرد قوانین براساس واقعیت های اجتماعی، دکتر یوسف الحوری از الجزایر سخنانی را ایراد کردند.همچنین دکتر علی شریفی مقاله ای با عنوان" آسیب شناسی کاربردی تقنین مبتنی بر فقه با تاکید بر واقعیت های اجتماعی"، فرج الله هدایت نیا با موضوع "چالش های خانواده محوری در فقه و نظام قانونگذاری ایران"، دکتر سید احمد حبیب نژاد با عنوان فقر زدایی در بستر نظریه تبعیض مثبت در نظام حقوقی اسلامی، مجید حبیبیان با عنوان اقتراح از اندیشمندان اضطرار اجتماعی – اقتصادی و قانونگذاری را ارائه دادند.

در این نشست تخصصی همچنین ولادیسلاو ارتمف از روسیه، اقوز هانتان از ترکیه،حسام قدوری   عبدالخضیری از عراق، یوسف حوری از الجزایر سخنرانی می کنند.

مراسم اختتامیه این کنفرانس نیز پنجشنبه شب برگزار و دکتر پویا، دکتر مفتح، دکتر مقدادی گزارشی از پنل های برگزار شده در طول کنفرانس را ارائه دادند و در نهایت بیانیه پایانی همایش توسط دکتر حسین گودرزی به زبان فارسی و خالد الغفوری به زبان عربی قرائت و آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز سخنرانی کردند.

این مراسم بعد از رونمایی از چهار اثر مرکز شامل رابطه فقه، قانون و اخلاق به دو زبان فارسی و عربی، معاضدت حقوقی و مالکیت صنعتی نیز رونمایی و از برخی صاحبان مقالات نیز تجلیل شد.

در این کنفرانس شخصیت هایی از کشورهای اردن، قطر، الجرایر، ترکیه، تونس، روسیه، عراق، لبنان و مغرب حضور دارند؛ مهمانان خارجی این کنفرانس، حقوقدانان دارای گرایش به سمت فقه، فقهای آشنا به حقوق و قانون و جامعه شناسان دارای تحلیل های علمی هستند و حدود 55 مقاله نیز از شخصیت ها و نخبگان داخلی ارائه شد.

منابع و مبانی فقه و واقعیت های اجتماعی»، «روش شناسی فقه پشتیبان نسبت به قانون در مواجهه با آسیب های اجتماعی» و «بررسی فقهی حقوقی آسیب های اجتماعی» از محورهای این کنفرانس بود.

همچنین 6 هیات اندیشه ورز در این کنفرانس به مباحثی از جمله «نقش تحلیل های جامعه شناختی نسبت به آسیب های اجتماعی در قانون گذاری مطلوب در قبال آن ها»، «آسیب شناسی تجربه قانونگذاری در زمینه آسیب های اجتماعی»، «سیاست جنایی و جایگاه قانون گذاری در آن»، «فقر، قانون و آسیب های اجتماعی»، «اضطرارهای اجتماعی، اقتصادی و قانونگذاری» و «سیاست گذاری فرهنگی و جایگاه و نسبت آن با قانون و فقه» پرداختند.

 

 

 

گزارش نهايي علمي حلقات

کتابشناخت

مصاحبه هاي علمي