Developed by JoomVision.com

محورهای سومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون

پیرو برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس فقه و قانون در سال های گذشته از سوی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی؛سومین...

محورهای سومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون

بسیاری از کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

رئیس مرکز تحیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه بخش مهمی از رابطه دین و جامعه بر اساس قانون و چگونگی اجرای آن رقم...

بسیاری از  کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

طرح "تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی" در نشست کمیته فقه اقتصادی شورای فقهی مرکز تحیقات...

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

گزارش علمی تحت عنوان مبانی و راهکارهای توسعه معاضدت حقوقی در جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد ساختار "قانون جامع...

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نهمبه همراه راهکارهای رفع آنها در آینده، توسط مرکز تحقیقات...

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با استفاده از تجربه اساتید حوزه و دانشگاه وکارشناسان مسائل اجتماعی اقدام...

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

 conference2017 - small


Untitled-1

faslname


www.larijani


khabarname-icon


اخلاق-و-قانون

پرونده-های-علمی-ویژه

دستور جلسات

سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی به کار خود پایان داد
پنجشنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 21:56

photo 2018-03-01 19-53-48PPPPPPPPPPPPPPPPPسومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی که از عصر چهارشنبه با حضور بیش از 30 شخصیت از کشورهای مختلف جهان ، نخبگان، اساتید و شخصیت های حوزوی و دانشگاهی در قم برگزار شده بود، پنجشنبه شب به کار خود پایان داد.

در این کنفرانس همچنین دبیر چهار نشست علمی تخصصی گزارشی از نشست های چهارگانه را ارائه دادند.

در بیانیه پایانی این کنفرانس آمده است: ضرورت دارد شورایی فقهی متشکل از فقها و حقوقدانان مذاهب مختلف اسلامی جهت مشاوره و تدوین قوانین بر اساس فقه با بهره گیری از ظرفیت­های همه مذاهب و با نگاه به واقعیت­های اجتماعی و شناخت دقیق آن ها تشکیل گردد.

بیانیه خاطرنشان کرده است: اکنون که جهانِ پرُ تحول و پر شتاب معاصر، واقعیت­های اجتماعی متکثّر و بعضاً ناشناخته­ای را در ساحت­های زندگی اجتماعی بشری پدید آورده است، این سؤال به میان می‌آید که وظیفه فقه در مصاف با واقعیت­های اجتماعی با نظر به کاربست آنها در نظام تقنینی چیست؟

در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرد: از این خاستگاه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی ایران، سومین کنفرانس بین­المللی فقه و قانون را تحت عنوان «فقه، قانون و واقعیت­های اجتماعی» در روزهای نهم و دهم اسفند ماه 1396 در شهر مقدس قم برگزار کرد.

بیانیه حاکی است: این کنفرانس که با هدف تقویت و تعمیق جایگاه و نقش فقه و قانون در قبال واقعیت­های اجتماعی برگزار گردید، افزون بر سود بُردن از اندیشه اندیشمندان فقیه، جامعه­شناس و حقوق­دان داخلی از حضور عالمانه شخصیت­های علمی بیش از ده کشور اسلامی و عربی نیز برخوردار و از اندیشه­های آنان استفاده به عمل آورد.

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است:این کنفرانس فعالیت خود را با قرائت پیام آیت الله العظمی مکارم شیرازی آغاز نمود، در جلسه افتتاحیه رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم پشتیبانی نسبت به قانون در مصاف با واقعیت­های اجتماعی گفت اگر فقه، پشتیبانی مناسب از قانون به عمل نیاورد، هر دو تضعیف می­شوند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس مقالات خود را در قالب سه محور و طی چهار نشست تخصصی ارائه کردند. این محورها عبارت از " مبانی توصیفی – تحلیلی واقعیت­های اجتماعی و فقه واقعیت اجتماعی"، "روش شناسی فقه پشتیبان قانون در قبال واقعیت­های اجتماعی" و "بررسی فقهی و حقوقی آسیب­های اجتماعی فراروی قانون" بود.

*پیشنهادات کنفرانس بین المللی فقه و قانون در بیانیه پایانی سومین کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی آماده است:

لازم است قوانین در قبال واقعیت­های اجتماعی دارای نقش و جایگاهی متناسب، کارآمد و سازنده باشد و فقه اگر بخواهد قانون را در قبال واقعیت­های اجتماعی امروز، پشتیبانی کند لازم است از یک سو اقتضائات و مؤلفه­های قانون را مورد لحاظ جدی قرار دهد و از سوی دیگر به شناخت واقعیت­های زندگی معاصر روی آورد.

بیانیه با اشاره به پیشنهاد دیگر خاطرنشان کرد: ضرورت دارد شورایی فقهی متشکل از فقها و حقوقدانان مذاهب مختلف اسلامی جهت مشاوره و تدوین قوانین بر اساس فقه با بهره گیری از ظرفیت­های همه مذاهب و با نگاه به واقعیت­های اجتماعی و شناخت دقیق آن ها تشکیل گردد.

در ادامه این بیانیه تصریح کرد: ضرورت دارد مطالعات ناظر به سیاست جنایی تعمیق و توسعه یابد و براساس آن مجموعه­ای کامل و کارآمد به عنوان سیاست جنایی تدوین و تنظیم گردد.

بیانیه خاطرنشان کرده است: طبیعتا در یک سیاست جنایی کارآمد مواردی از جمله "مبارزه با زمینه­های بروز آسیب­های اجتماعی همانند تبعیض ناروا، بی اخلاقی، فقر، جرم و جنایت و.."، " لزوم تغییر رویکرد مجازات‌محوری برای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی به درمان‌محوری محیطی و پیشگیری محوری در استنباط فقهی، قانونگذاری و سیاست جنایی اسلامی" و " لزوم بذل نگاه جامع­نگر نسبت به واقعیت­ها و آسیب­های اجتماعی و دوری از تعصب و ذهنیت­های قومیت­گرایانه مورد توجه قرار گیرد.

در این بیانیه آمده است: ضرورت دارد روش استنباط مسائل اجتماعی در عین تحفظ بر اصالت و وضعیت جاری آن، تعمیق، تکمیل و تقویت گردد، ایجاد همگرایی حقوقی بین دولت‎‌های اسلامی از طریق قانون‌گذاری مشترک در خصوص واقعیت‌های اجتماعی یک ضرورت است.

بیانیه خاطرنشان کرد: ضروت دارد رابطه فقه، قانون و واقعیت‌های اجتماعی به نحوی که مکلف در زندگی خود با دوگانه حکم قانونی و حکم شرعی مواجه نشود، تنظیم گردد، تکثر واقعیت‌های اجتماعی، تخصصی شدن فقه را ضروری می‌کند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: فقر به عنوان یکی از واقعیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی باید عملاً موضوع سیاستها و اقدامات تقنینی قرار گرفته و این سیاست‌ها و اقدامات ناظر بر مولفه هایی همچون تلاش برای محو و ریشه کنی فقر و محرومیت قرار می‌گیرد.

در پایان این کنفرانس آمده است: از جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً رهبری معظم انقلاب اسلامی برای حُسن میزبانی و برگزاری مستمر سلسله کنفرانس‌های فقه و قانون کمال سپاسگزاری دارد.

شرکت­کنندگان این کنفرانس همچنین در این بیانیه از دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت الله مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و عوامل برگزاری آن، تقدیر کردند.

در این کنفرانس 30 شخصیت خارجی از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند و 55 مقاله نیز در چهار نشست تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این مراسم همچنین از چهار اثر مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی شامل" فقه، قانون و اخلاق به زبان فارسی و عربی، پیش نویس قانون مالکیت صعتی اثر دکتر حکمت نیا و کتاب معاضدت حقوقی اثر دکتر مقدادی نیز رونمایی شد.

کنفرانس بین المللی فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی» که از روز جاری با حضور بیش از 30 شخصیت خارجی در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و با پیام آیت الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در قم آغاز شد تا فردا شب ادامه دارد.

در این کنفرانس شخصیت هایی از کشورهای اردن، قطر، الجرایر، ترکیه، تونس، روسیه، عراق، لبنان و مغرب حضور دارند؛ مهمانان خارجی این کنفرانس، حقوقدانان دارای گرایش به سمت فقه، فقهای آشنا به حقوق و قانون و جامعه شناسان دارای تحلیل های علمی هستند و حدود 55 مقاله نیز از شخصیت ها و نخبگان داخلی ارائه خواهد شد.

«منابع و مبانی فقه و واقعیت های اجتماعی»، «روش شناسی فقه پشتیبان نسبت به قانون در مواجهه با آسیب های اجتماعی» و «بررسی فقهی حقوقی آسیب های اجتماعی» از محورهای این کنفرانس هستند.

همچنین 6 هیات اندیشه ورز در این کنفرانس به مباحثی از جمله «نقش تحلیل های جامعه شناختی نسبت به آسیب های اجتماعی در قانون گذاری مطلوب در قبال آن ها»، «آسیب شناسی تجربه قانونگذاری در زمینه آسیب های اجتماعی»، «سیاست جنایی و جایگاه قانون گذاری در آن»، «فقر، قانون و آسیب های اجتماعی»، «اضطرارهای اجتماعی، اقتصادی و قانونگذاری» و «سیاست گذاری فرهنگی و جایگاه و نسبت آن با قانون و فقه» پرداختند.

آیت الله احمد مبلغی در مراسم اختتامیه این کنفرانس به زبان عربی سخنرانی کرد.

 

گزارش نهايي علمي حلقات

کتابشناخت

مصاحبه هاي علمي