Developed by JoomVision.com

بسیاری از کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

رئیس مرکز تحیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه بخش مهمی از رابطه دین و جامعه بر اساس قانون و چگونگی اجرای آن رقم...

بسیاری از  کارکردهای اساسی دین از رهگذر قانون به جامعه منتقل می شود

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

طرح "تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی" در نشست کمیته فقه اقتصادی شورای فقهی مرکز تحیقات...

بررسی تعزیر شرعی برای جرم تاخیر در تادیه اقساط موسسات بانکی و مالی

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

گزارش علمی تحت عنوان مبانی و راهکارهای توسعه معاضدت حقوقی در جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد ساختار "قانون جامع...

پیشنهاد ساختار قانون جامع معاضدت حقوقی

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نهمبه همراه راهکارهای رفع آنها در آینده، توسط مرکز تحقیقات...

تهیه گزارش تحلیلی ایرادات شورای نگهبان به مصوبات مجلس نهم توسط مرکز تحقیقات مجلس

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با استفاده از تجربه اساتید حوزه و دانشگاه وکارشناسان مسائل اجتماعی اقدام...

تدوین گزارش راهکارهای تقنینی کاهش نرخ طلاق توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

 

Untitled-1

faslname


www.larijani


khabarname-icon


اخلاق-و-قانون

پرونده-های-علمی-ویژه

دستور جلسات

دکتر جعفرپور:همه کمیسیون ها از پیشنهادات مرکز تحقیقات مجلس در قوانین استفاده کنند
یکشنبه, 26 آذر 1396 ساعت 11:03

photo 2017-12-16 12-41-15رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که نگاه های فقهی و شرعی باید در قانون تجلی پیدا کند، گفت:همه کمیسیون های مجلس باید تمام توان خود را برای اعمال پیشنهادهای ارائه شده از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس را در قوانین به کار بگیرند.

جمشید جعفر پور در مراسم « هفته  پژوهش و تجلیل از پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی» در قم  خاطرنشان کرد: حوزه علمیه قم به عنوان حوزه بهره مند از یک نظام پژوهش قوی و باسابقه، می تواند جهت دهنده قوانین در حال تصویب مجلس شورای اسلامی باشد.

وی ادامه داد: اگر نظام ما با این همه سابقه و پیشینه قوی، هنوز در مساله قانونگذاری تاثیرگذاری لازم را نداشته باشد، باید علت این خلاء آسیب شناسی شود.

وی با اشاره به اهمیت منابع و امکانات در حوزه علوم انسانی گفت: ما در حوزه علوم انسانی مانند علوم تحربی به آزمایشگاه و فناوری های سخت افزار نیاز نداریم بلکه افکار افراد مورد توجه می باشد که حوزه های علمیه در این زمینه بسیار غنی هستند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شهر مقدس قم، مراکز فقهی، علمی و پژوهشی زیادی تاسیس شده است و از این جهت احساس ضعف و خلاء نمی کنیم ولی اگر این امکانات علمی و پژوهشی، به خوبی مدیریت و سازماندهی نشود با مشکل مواجه خواهیم بود و برای این مساله باید فکر اساسی کنیم.

جعفر پور خاطرنشان کرد: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، زمینه خوبی برای فعالیت حوزه های علمیه فراهم شده به گونه ای که برای مدیریت پیگیری همه فعالیت های پژوهش، اعم از تاسیس مراکز، رشته ها و پایان نامه ها به حوزه اختیار تام داده شده است.

وی گفت: این مباحث توقع ایجاد می کند که خروجی قابل توجهی از حوزه علمیه قم در بحث قانونگذاری را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه باید در حکومت اسلامی به خوبی نفوذ قابل توجهی داشته باشند و معنای مستقل بودن حوزه، برکنار ماندن از حاکمیت نیست، حاکمیت برای نفوذ عالمانه حوزه متناسب با واقعیت ها و نیازها تلاش می کند.

جعفرپور اظهار داشت: ما باید به جامعه آشنا باشیم و حتی برای ارائه یک پیشنهاد به مجلس، با مناسبات و ارتباطات مجلس، حتی تفاوت بین مجلس های مختلف و تنوع نمایندگان آشنا باشیم تا بتوانیم یک پیشنهاد را خوب عملیاتی کنیم.

وی اظهار داشت: اگر حجاب و امر به معروف و نهی از منکر را بخواهیم قانونگذاری کنیم باید بدانیم وضعیت جامعه و مجلس چگونه است، نظام ما ولایت فقیه است باید ببینیم اگر حضرت علی(ع) بود و یا امام زمان (عج) ظهور کند با این وضعیت فعلی چه کار می کردند؟

وی خاطرنشان کرد: نباید تنها مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برای شرعی سازی قوانین کار کند بلکه همه مراکز حوزوی باید به این سمت بروند، فلسفه وجودی حوزه نیز پیاده کردن احکام خداوند در جامعه است و هنر فقه و فلسفه آنها نیز برای پیاده کردن این احکام باشد.

جعفرپور تصریح کرد: عدم مدیریت و سازماندهی مراکز پژوهشی یک مشکل است و مراکز مهم پژوهشی ما به صورت جزیره ای کار کرده و هر کس بر اساس دستور رئیس خود، کار می کند.

وی ادامه داد: کمیسیون ها باید تمام توان خود را برای اعمال پیشهادهای ارائه شده از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس را در قوانین به کار بگیرند.

وی گفت: کمبود نوآوری در پژوهش های مراکز ما از آسیب های فراروی می باشد و گاهی زحمت های زیادی کشیده شده ولی خروجی مناسب نیست، گاهی ارتباط مراکز با هم ضعیف است و باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: تفکر، مقدمه تحقیق است و علمای فلسفه علم می گویند ما انواع تفکر داریم، گاهی برخی افراد سعی می کنند در تفکر مقابل خود، مشکلاتی را پیدا و برجسته کنند، در حالی که باید پژوهش ها را به مذاکره و نمایش بگذاریم که ضعف ها پیدا و برطرف شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی دنبال نقیصه های گفتاری و نوشتاری هستیم در حالی که در پژوهش نباید دنبال محکوم کردن رقیب خود باشیم، در پژوهش باید همکاری و تعاون باشد تا انرژی کمتری صرف شود.

در پایان از برخی پژوهشگران مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی تجلیل شد.

 

گزارش نهايي علمي حلقات

کتابشناخت

مصاحبه هاي علمي